Z czego budować ściany działowe?

Ścianki działowe murowane robi się z cegły ceramicznej dziurawki, z bloków betonu komórkowego lub z pustaków ceramicznych.

Ściany będą mogły być murowane na 1/4 cegły czyli 6,5cm czy też na 12cm. W przypadku ścianek o grubości 6,5cm, by przenieść ewentualne naprężenia co drugą lub trzecią spoinę poziomą, należy wzmocnić pojedynczym prętem o średnicy 8mm bądź płaskownikiem stalowym. Zazwyczaj ścianki o gr.6,5cm będziemy mogli na żelbetowym stropie murować w każdym miejscu przez wgląd na ich niski ciężar. Za to ściany o gr.12cm nie powinny być murowane w dowolnym punkcie stropu z racji na własny bardzo pokaźny ciężar. Tego typu ściankę najlepiej oprzeć w miejscu, gdzie na dole znajduje się ściana nośna, w konstrukcji stropu został przygotowany podciąg żelbetowy lub żebro ukryte a zatem duże skupisko prętów zbrojenia w miejscu oparcia ściany. Średnicę oraz rozstaw prętów winien w projekcie przygotować projektant.

W razie murowania ściany działowej na istniejącym stropie możemy pod ścianką wykonać wzmocnienie w postaci belki stalowej w formie dwuteownika albo 2 ceowników. Tego typu stalowe usztywnienie pod konstrukcją zapobiegnie nieprzewidzianym ugięciom stropu oraz powstaniu uszkodzeń w samej ścianie. Bardzo lekkie ściany murowane uzykamy używając bloczki z betonu komórkowego. Szczególnie, kiedy zastosujemy odmianę 400 – gęstość objętościowa ma 400kg/m3. Robione są bloczki o szerokościach 6,8,10 a także 12cm. Beton tego typu ma również świetne właściwości dźwiękoszczelności.

Polecam także budowanie ścian działowych z wykorzystaniem pustaków Porotherm. 1m3 Porothermu ma wagę mniej więcej 800kg jest więc znacznie lżejszy od cegły dziurawki jakiej gęstość objętościowa ma 1400kg/m3. Plusem pustaków Porotherm jest również mała ilość zaprawy wymagana do murowania z racji na pokaźne wymiary pustaka. Do wymurowania 1m2 ścianki o gr.12cm z cegieł dziurawki będziemy potrzebować 48 cegieł za to ściana z porothermu o gr.11,5cm to zaledwie 8 cegiełek na 1 mkw. W ścianach z porothermu nie wykonuje się także spoin pionowych – pustaki zespajane są metodą na „pióro-wpust”.

Zazwyczaj przy wznoszeniu nowoczesnych budynków realizujemy ścianki działowe z identycznego materiału który został zastosowany na ściany zewnętrzne. Ułatwia to zespolenie ściany ze ścianą nośną – wysokość cegieł jest identyczna. Śianki przenoszą wyłącznie własny ciężar i nie wolno nam na nich podpierać stropów. Najlepiej więc jak ścianki działowe wymurowane zostaną po wykonaniu stropów. Gdy pojawi się potrzeba zburzenia ściany działowej przy wymianie rozłożenia pokoi wolno nam taką ścianę bez obaw wyburzyć. W przypadku wątpliwości czy dana ścianka jest ścianką nośną bądź działową będzie trzeba poprosić o pomoc fachowca budowlanego.