Sektor budowlany na fali wznoszącej.

Po wyraźnym zawirowaniu w branży budowlanej w ostatnich latach, obserwujemy dzisiaj zwrot w stronę stabilizacji. Jak można wywnioskować z świeżego raportu Market Monitor zrobionego przez analityków przedsiębiorstwa Atradius, w wyniku chociażby odchodzącego ogólno narodowego kryzysu finansowego z 2008 r., przypływu zarobków gospodarstw domowych i polepszenia się pozycji finansów publicznych, perspektywy rozwoju rynku budowlanego malują się w optymistycznych kolorach aniżeli jeszcze rok temu.

Nowy raport Market Monitor robiony regularnie przez zespół analityków Atradius objął własnym zasięgiem kraje rozwinięte takie jak chociażby Francja, Niemcy, Włochy, Holandia lub Stany Zjednoczone. W dalszej kolejności zaprezentowane były najistotniejsze wnioski finalnego raportu opatrzone komentarzem Arkadiusza Taraszkiewicza, dyrektora regionalnego ds. oszacowania zagrożenia w Atradius Credit Insurance. Do tego, eksperci Atradius ocenili także rynek budowlany w Polsce.

W aktualnym roku we Francji, Włoszech, Holandii i Hiszpanii rynek budowlany ma odbijać się od podłogi, podczas gdy USA i Niemcy cieszą się już teraz ładnym wzrostem. Jak komentuje Arkadiusz Taraszkiewicz – Większość przedsiębiorstw z rynku budowlanego, w rejonach opisanych w najświeższym raporcie Market Monitor, korzysta z mniejszych wartości towarów, ale świetny wpływ na wyniki finansowe firm budowlanych jest najczęściej ograniczany przez dużą konkurencję i nacisk na warunki cenowe w branży, co dalej odbija się na poziomie marży. Równocześnie nadal problemem dla rynku pozostają opóźnienia w opłacaniu faktur oraz problemy przepływów finansowych mniejszych firm w branży. Choć liczba niewypłacalności związanych z budową powinna się ustabilizować, lub nawet ograniczyć w licznych krajach, odsetek niepowodzeń w branży jest jeszcze wyższy aniżeli w wielu innych sektorach.